Trafik sigortası aracınızın karayollarına çıkabilmesi için yaptırmak zorunda olduğunuz, 3. Şahıslara karşı sorumluluklarınızı teminat altına alan bir sigorta türüdür. Oluşabilecek bir kaza durumunda karşı tarafın aracına yada bedenine verdiğiniz zararları karşılar. Türkiye’de en çok satın alınan sigorta olması sebebiyle insanlar trafik sigortası fiyat hesaplama konusunda da oldukça merak içindedirler.

Trafik Sigortası Hesaplanırken Primler Neye Göre Belirlenir ?

Trafik sigortası hesaplama işlemleri bir çok detaya göre değişiklik gösterebilmektedir.Primler hesaplanırken Hazine Müsteşarlığının sigorta şirketlerine getirdiği bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Sigorta şirketleri bu yönlendirmelere bağlı kalarak fiyat vermektedirler. Ancak yine sigorta şirketlerinin il, ehliyet yaşı, plaka kodu, aracın geçmiş hasarlarına göre de trafik sigortası fiyatlarında farklılık gösterebilir.

 

Trafik sigortası fiyatları 12 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan genelge ile fiyatların nasıl hesaplanacağı konusunda nasıl bir yol izleneceğini gösterdi. Yeni hesaplama yöntemi Hazine Müsteşarlığının belirlediği tavan fiyatlara göre yapılacaktır. Poliçelerde artık 7 basamak bulunmaktadır. Bu basamaklar kaza yapan sürücülerin bir sonraki sene primini arttırırken, kazasız sürücülerin primlerinde basamak düşürülerek indirime gidilmesini sağlayacaktır.

 

Trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken poliçelerin 7 basamak’dan oluştuğunu unutmamak gerekir. Trafiğe ilk defa çıkan sürücüler ya da ilk defa araç sahibi olan sürücüler 4. Basamaktan başlatılacak. Sürücü poliçe yaptırdıktan sonra poliçe döneminde kaza yapması durumunda basamak yükseltilerek 3. Basamakta yer alacak ve poliçe primine bir sonraki dönemde zam yapılacak. Tam tersine sürücü poliçe tarihleri arasında kaza yapmaz ise basamak düşerek poliçe priminde indirim yapılacaktır. Trafik sigortası fiyatları yeni yapılandırmaya göre her ilde farklılık gösterebilir. Trafik sigorta fiyatları hesaplamasında kullanılan bu yöntemdeki ortalama basamak fiyatları aşağıdaki gibidir;

Trafik Sigortası Hesaplama Tablosu

Basamaklar Fiyat (TL)
1.Basamak 2.015 ₺
2.Basamak 1.611 ₺
3.Basamak 1.208 ₺
4.Basamak 807 ₺
5.Basamak 686 ₺
6.Basamak 566 ₺
7.Basamak 445 ₺

 

Trafik Sigortamı Neye Göre Almalıyım?

Trafik sigortası alırken poliçenin primi ve poliçenin hangi sigorta şirketinden alındığı büyük önem taşır. Burada dikkat etmeniz gereken poliçe primi yapılan son değişiklikler sonucunda eski önemini kaybetmiştir. Bu sebeple trafik sigortası alınırken artık aldığınız sigorta poliçesine bakmanız büyük önem taşır. Sigorta şirketi’nin önemi poliçe alınırken değil, hasar anında ortaya çıkar. Hasar yaşandığı zaman sigorta şirketi’nin tazminat ödeme süresi ve müşteri memnuniyeti sigortalı kişiler tarafından büyük önem taşır.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir